OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V dnešnej dobe už klasickému death metalu nevenujem toľko pozornosti ako kedysi. No keď ma postihne nostalgia a rozhodnem sa siahnuť po nejakom produkte tohto štýlu, vyberám si veci, ktoré viac či menej z tejto škatuľky vybočujú. Album „Sublime Dementia“ z dielne Francúzov LOUDBLAST presne spĺňa tieto kritéria. Ide síce o death metal, určite nie však klasický a pravoverný. Vybočení je na ňom dosť na to, aby ma to bavilo ešte aj dnes a zase ich nie je priveľa, aby sme album museli zaradiť inam.
LOUDBLAST vznikli v roku 1986 a rok po svojom vzniku vydali split LP „Licensed To Thrash“ s nemenej známymi Francúzmi AGRESSOR. V roku 1989 sa dočkali vlastného debutového albumu „Sensorial Treatment“ a dva roky na to jeho nasledovníka „Disincarnate“. Musím sa priznať, aj keď som tieto albumy v deväťdesiatych rokoch dosť počúval, už si ich veľmi nevybavujem. Podľa toho, čo si spomínam, išlo o jednoduchší death metal s thrashovými vplyvmi. Avšak keď v roku 1993 prišli s albumom „Sublime Dementia“, doslova mi spadla sánka. LOUDBLAST týmto dielom siahli až na dno svojich schopnosti. „Sublime Dementia“ obstojí aj v porovnaní s dnes vydávanými death metalovými doskami po zvukovej, no hlavne hudobnej stránke. Svojou ďalšou produkciou ma Francúzi už nepresvedčili a v podstate som ich prestal sledovať, hoci viem, že „fungujú“ dodnes.
Prejdem však k samotnému albumu. Prvý song „Presumption“ je v podstate klasický death metal, ktorý ale narúša len občasné použitie perkusií vo forme kotlov a zvonkohry („vietor“). Skvelé gitarové sólo v závere skladby tiež nie je práve klasickým prvkom a podobného (nie rovnakého) sa dočkáme skoro v každom tracku. Použitie death metalového vokálu je obmenené len na chvíľkové akési zachrípnuté recitovanie, no stále ešte nič nenasvedčuje tomu, že by sme sa mohli dočkať aj väčších „šokov“. Hneď v druhej kompozícii „Wisdom... (Farther On)“ sa presvedčíme, že spevák nepoužíva len death metalový chropot. Striedanie klasiky s melodickým recitovaním do menej zbustrovaných pasáži ozvláštňuje tvorbu LOUDBLAST natoľko, že nemôžem inak, ako sa rozplývať blahom. V tejto skladbe už viac vynikne aj práca Hervého Coquerela za bicími nástrojmi, ktorý sa s nimi doslova mazná. Naozaj vynikajúci výkon. Hlavne sa mi na jeho hre páči používanie perkusií, síce len striedme, no vždy na pravom mieste a v excelentnom prevedení. Nasledujúcu o niečo viac ortodoxnejšiu a rýchlejšiu „Turn The Scales“ vystrieda minútu a pol trvajúca „About Solitude“, ktorá by sa namiesto klasickej kompozície dala považovať skôr za akési intro. V tejto „skladbe“ LOUDBLAST použili ženský operný vokál, navyše podkreslený hudbou, ktorá sa určite za death metal považovať nedá. „Intro“ vystrieda song „Subject To Spirit“, ktorý má z celého albumu podľa mňa takpovediac najhitovejšie ambície. Hoci sa v tejto piesni nachádza asi najmenej iných vplyvov, napriek svojej dĺžke v sebe skrýva neuveriteľnú silu a energiu. Nasledujúca „Fire And Ice“ zaujme najmä striedaním hlavného vokálu s „backingovým“, s občasným prechodom do šepotu. Hlavne tu treba pochváliť gitaristov, ktorí nielen tu odvádzajú úžasnú prácu. Ďalšia „In Perpetual Motion“ je najkratšou skladbou, pokiaľ nepočítame „About Solitude“. Ide o inštrumentálku a vyniknú tu hráčske schopnosti všetkých zúčastnených vrátane basáka, ktorého výkon je práve tu počuť najlepšie. Prichádza „Fancies“, druhá v rade čo sa hitovosti týka. Album uzatvárajú posledné dve skladby, našliapaná titulná „Sublime Dementia“ a zvukomalebná „My Last Journey“. Ani jedna nedáva možnosť poslucháčovi nadýchnuť sa, obe zaujmú od začiatku až po koniec.
LOUDBLAST patria medzi skupiny, ktoré písali históriu death metalu a „Sublime Dementia“ je ich vrcholný počin. Aj napriek tomu, že sa nikdy nedostali do takého povedomia ako iné skupiny, patria na pomyselný death metalový Olymp. Za perfektný zvuk, ktorý obstojí dodnes, môžu ďakovať producentovi Scottovi Burnsovi, ktorý v tej dobe ešte nestihol skĺznuť do svojho neskoršieho stereotypu. Nedá mi ešte nespomenúť obal tohto albumu. Neviem síce, kto je jeho autorom, dosť mi však pripomína obaly CATHEDRAL vytvorené Daveom Patchettom. Ak nie je tvorcom tohto obalu on, určite je ním niekto, kto sa tvorbou tohto umelca silne inšpiroval.
Jeden z vrcholných albumov death metalového súdku. Morrisound studios, Scott Burns, ale hlavne LOUDBLAST odviedli prácu, ktorá by smelo obstála aj v dnešnej „konkurencii“.
Stéphane Buriez
- gitary, vokály
Nicolas Leclercq
- gitary
François Jamin
- basa
Hervé Coquerel
- bicie, perkusie
1. Presuption
2. Wisdom... (Farther On)
3. Turn The Scales
4. About Solitude
5. Subject To Spirit
6. Fire And Ice
7. In Perpetual Motion
8. Fancies
9. Sublime Dementia
10. My Last Journey
Planet Pandemonium (2004)
A Taste Of Death (2000)
Fragments (1998)
Submission Tour 98 (1998)
The Timekeeper: Live 1995 (1995)
Cross The Treshold (1993)
Sublime Dementia (1993)
Disincarnate (1991)
Sensorial Treatment (1989)
Licensed To Thrash (1986)
Datum vydání: Úterý, 26. října 1993
Vydavatel: Semetary Records
Stopáž: 39:22
Produkce: Scott Burns
Studio: Morrisound
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.